![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhaHO10Ma7Gqa-rEVKkSvOh2eW2fKrDVUcfGdiQGGVwcF8QUMN5NEMEPcEzbowPQ02DPZbJdtx2du1OaEGsYD-f8GUvSi_0SZM32uiTea1ZvSZ89SfJT0m8HbMNj-9FahaTyRO_v-02UtA/s320/33.jpg)
In Windows cat si in Linux este foarte usor sa schimbi un wallpaper, dar este ceva mai greu sa-l schimbi automat la anumite intervale de timp.
In Linux sunt cateva programe ce pot schimba imaginea desktop-ului din minut in minut, din ora in ora sau schimbarea sa se faca o data pe zi, depinde cum doriti.
Drapes este un wallpaper manager si se pozitioneaza in tray atunci cand il deschideti si va schimba automat wallpaper-urile pe care le selectati de innainte. Acest program il folosesc si eu cand mai vreau cate o schimbare la desktop. Este creat pentru Gnome si nu stiu daca merge si pe KDE.
Si daca tot a venit vorba de wallpaper-uri puteti gasi HDTV/Widescreen wallpapers extraordinare aici.
Tags: